tel. 25 759-26-51
mail@zst-g.pl  /  rekrutacja@zst-g.pl

mLegitymacja

mLegitymacja- co to jest

mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie będąca częścią aplikacji mObywatel. Jest bezpiecznym, nowoczesnym i bezpłatnym narzędziem, które – identycznie jak papierowa legitymacja – poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych.

Dane z mLegitymacji możesz okazać tak jak przy użyciu tradycyjnej legitymacji. Możesz również przekazać je użytkownikowi aplikacji mWeryfikator. W ten sposób upoważniona osoba potwierdzi m.in. Twoje imię, nazwisko i wiek czy ważność legitymacji.

Kto może ją otrzymać

Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wcześniej wydano tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest taki sam jak okres ważności wydanej wcześniej wersji papierowej.

W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Unieważnienie będzie mogło być dokonane przez szkołę także w przypadku utraty mLegitymacji na skutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana (mLegitymacja jest przypisana do kontretnego urządzenia – w momencie zgubienia lub kradzieży telefonu należy natychmiastowo poinformować osoby odpowiedzialne za wydawanie mLegitymacji).

Jak wyrobić legitymację

mLegitymacja jest wydawana na wniosek rodzica/opiekuna bądź ucznia pełnoletniego na każdy 1 rok szkolny.

Wniosek należy pobrać z Sekretariatu bądź naszej strony (link) i złożyć w Sekretariacie szkoły.

Aby otrzymać mLegitymację niezbędne jest dostarczenie zdjęcia w wersji elektronicznej. Zdjęcie powinno być w formacie .jpg lub .jpeg, o rozmiarze maksymalnie 5MB i wymiarach nie mniejszych niż 492 x 633 piksele. Zdjęcie należy przesłać na adres mailowy szkoły: mail@zst-g.pl z podaniem w temacie wiadomości imienia, nazwiska i klasy. Druga opcja to samodzielne wgranie pliku z fotografią do dziennika  Uonet+ w zakładce dane ucznia.

Jak wykonać zdjęcie do mLegitymacji

Zdjęcie można wykonać metoda tradycyjną u fotografa, polecamy jednak skorzystanie z funkcji kreatora i wykonanie zdjęcia samodzielnie bez wychodzenia z domu i wydawania pieniędzy. Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem i użyć bezpłatnego kreatora do zdjęć dostępnego na  stronie https://passport-photo.online/pl/zdjecie-do-mlegitymacji

Aplikacja mObywatel

mObywatel to bezpłatna i oficjalna publiczna aplikacja mobilna. Wydawana jest przez polski rząd, a za jej rozwój odpowiada zespół Ministerstwa Cyfryzacji. Aplikacja to obecnie sześć usług: Tożsamość, mczyli dowód osobisty w telefonie,  mLegitymacja szkolna – czyli cyfrowa wersja legitymacji szkolnej uprawniająca do wszystkich ustawowych ulg i zniżek, a także  mLegitymacja studencka , mPojazd,. eRecepta czy Polak za granicą.

Aby  korzystać z mLegitymacji należy ściągnąć aplikację na swój telefon. Aplikacja dostępna jest na system Android (wersja 6.0 lub nowsza) i iOS (wersja 10.3 lub nowsza).

Pobierz aplikację:

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.nask.mobywatel

iOS: https://apps.apple.com/pl/app/mobywatel/id1339613469

Aby aktywować usługę mLegitymacja, należy:

• Uruchomić Aplikację mObywatel, aktywować ją lub zalogować się do niej.
  • Wybrać opcję dodaj mLegitymację.
  • Zapoznać się z informacją o procesie aktywacji mLegitymacji.
  • Zapoznać się z regulaminem i zaakceptować go.
  • Wyrazić zgodę dla systemu na używanie zasobów systemowych (jeśli taka zgoda nie była jeszcze udzielona).
  • Zeskanować kod QR otrzymany w szkole. W przypadku problemu kod można wprowadzić korzystając z klawiatury telefonu.
  • Wprowadzić kod aktywacyjny otrzymany w szkole.
  • Zatwierdzić komunikat i wczytać dane legitymacji do Aplikacji mObywatel.
  • Automatyczne wydanie certyfikatu (pkt 5.4.3) 5.6.3 Wydanie certyfikatu Po pobraniu danych z systemu automatycznie jest tworzony i pobierany certyfikat kryptograficzny potwierdzający autentyczność pobranych danych. Certyfikat przypisany jest do Użytkownika i smartfona, którym posługuje się Użytkownik. W celu utworzenia certyfikatu i zarządzania certyfikatami Minister przetwarza dane osobowe Użytkownika oraz nazwę urządzenia, dla którego certyfikat został wydany. Ważność certyfikatu jest ograniczona w czasie i jest tożsama z okresem ważności wydanej Uczniowi odpowiednio legitymacji szkolnej albo e-legitymacji szkolnej.

Przydatne linki:

Wniosek o wydanie mLegitymacji