POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM

19.04 – 16.05. 1943

‘’Żonkile’’ 2020

19.04.1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie, pierwszy miejski zryw w okupowanej przez III Rzeszę Europie. Do walki, z niemieckimi oddziałami biorącymi udział w likwidacji getta, przystąpili członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej pod dowództwem Mordechaja Anielewicza oraz członkowie Żydowskiego Związku Wojskowego. Powstańcy prowadzili walki uliczne, atakowali wkraczające do getta oddziały SS, podejmowali próby wysadzenia murów getta (z pomocą oddziału dywersji AK), bronili budynków i bunkrów.

’’Podejmując walkę powstańcy nie mieli nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat, a przede wszystkim wybierali śmierć z bronią w ręku. Powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie’’. (https://polin.pl/pl/aktualnosci/2017/03/17/powstanie-w-getcie-warszawskim-informacje-historyczne).

Powstanie w getcie warszawskim upamiętnia akcja ‘’Żonkile’’ organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W minionym roku, jeszcze Zespół Szkół Agrotechnicznych, przeprowadził liczne działania związane z ’’Żonkilami’’. W tym roku, już  jako Zespół Szkół Turystyczno-Gastronomicznych, przenosimy się do wirtualnej rzeczywistości. Jak możemy przyłączyć się do akcji?

Kilka propozycji podsuwa Organizator, szczegółowe informacje znajdziecie tutaj >>> https://polin.pl/pl/zonkile-2020-online, wirtualne obchody rocznicy dnia 19.04.2020 oraz program zajęć edukacyjnych na dzień 20.04.2020.

Zachęcamy do udziału w akcji ’’Żonkile’’, wykonajmy papierowego żonkila, wykorzystajmy możliwości oferowane przez media społecznościowe.

Facebook
Call Now ButtonYOUTUBE