W dniu 19 maja 2022 roku odbyła się wizyta studyjna organizowana przez Lokalną Organizację Turystyczną Ziemi Mińskiej. Uczestnicy odwiedzili trzy gminy powiatu Mińskiego.

Pierwszą z nich była Gmina Mińsk Mazowiecki. Zobaczyliśmy Rezerwat Przyrody Bagno Pogorzel, gdzie można podejrzeć życie zwierząt i roślinność charakterystyczne dla podmokłych terenów. W dalszej drodze zatrzymaliśmy się przy najstarszej w Polsce sośnie, która nosi nazwę Mazowiecka Wszebora. Kolejnym przystankiem było muzeum Drewiczówka w Stojadłach, założone przez mieszkańców tej miejscowości.

Ostatnim przystankiem w gminie Mińsk Mazowiecki był dwór w Starej Niedziałce, stanowiący prywatną własność państwa Sutkowskich, którzy chętnie oprowadzili nas po swoich zbiorach oraz pięknym parku.

W gminie Jakubów odwiedziliśmy parafię pod wezwaniem Świętej Anny, której początki sięgają XV wieku. Obejrzeliśmy też tablicę upamiętniającą prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, Dąb Pamięci poświęcony Teofilowi Zawadzkiemu zamordowanemu w Katyniu oraz pomnik patrona Jakubowa – św. Jakuba. Na zakończenie wizyty w tej gminie zatrzymaliśmy się na krótki odpoczynek w gospodarstwie agroturystycznym „Na Końcu Wsi” w Brzozówce.

Kolejną gminą, którą odwiedziliśmy była gmina Dobre. Tu obejrzeliśmy kościół pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa oraz Muzeum Konstantego Laszczki, w którym podziwialiśmy piękne rzeźby wykonane przez tego artystę pochodzącego z Makówca Dużego. Mieliśmy też okazję zobaczyć młyn w Wólce Kobylańskiej, który pracował w tym miejscu od ponad 400 lat.

Zakończyliśmy swoją wizytę w gospodarstwie agroturystycznym Argo City w Głęboczycy, gdzie przygotowano wiele atrakcji dla najmłodszych.

 
 
 

Zapraszamy

AktualnościKontakt
Facebook
Call Now ButtonYOUTUBE